Бестселъри и романи от Елена Феранте

Бестселъри и романи от Елена Феранте
Филтри
Подреди по:
Покажи по:
Филтри
Подреди по:
Покажи по:

Елена Феранте е псевдонимът, използван от енигматичната италианска писателка, която със своята загадъчност и проникновени творби буди интереса на читателите по цял свят. Голямата ѝ популярност става факт след издаването на първия роман от неаполитанската тетралогия, озаглавен „Гениалната приятелка“. История за живота на две проницателни и интелигентни момичета – Лена и Лила, родени в Неапол през 1944 г., които се опитват да намерят себе си, да се впишат в едни времена, изпълнени с насилие, бедност и безпросветност.

Макар да крие самоличността си Елена Феранте дава интервюта и пише писма с посредничеството на своя издател. Писателката нееднократно заявява, че „след като са написани, книгите нямат нужда от своите автори“, че тя е анонимна, защото да бъде далеч от светлината на прожекторите е условието, което отключва нейния творчески процес.

Четвъртата част от неаполитанската поредица на Елена Феранте – „Историята на изгубеното дете“, се появи в 10-те най-добри книги на New York Times за 2015 г. Първият ѝ роман след завършването на четирилогията е „Измамният живот на възрастните“, който е преведен на български и отново показва сложния път на съзряване на едно момиче.

В преследване на истинската самоличност на писателката

Елена Феранте пази самоличността си в тайна още от публикуването на първия си роман през 1992 г. „Тягостна любов“. Спекулациите относно нейната личност са широко разпространени и са представени няколко теории, базирани на информация, която писателката е дала в интервюта, както и анализи, извлечени от съдържанието на нейните творби.

През 2003 г. Елена публикува сборник с писма, есета, разсъждения и интервюта, които хвърлят известна светлина върху нейния живот. В статия за The New Yorker, критикът Джеймс Ууд обобщава това, което е общоприето за Феранте по следния начин:

„Редица нейни писма са събрани и публикувани. От тях научаваме, че е израснала в Неапол и е живяла известно време извън Италия. Има класическо образование. Тя споделя, че е майка. Човек също би могъл да заключи от нейните произведения и интервюта, че не е омъжена в момента ... Освен че пише, тя учи, превежда и преподава.“

През март 2016 г. Марко Сантагата, италиански романист и професор, публикува статия, в която подробно описва своята теория за самоличността на писателката. Неговото разследване се основава на филологически анализ на писането на Елена Феранте, внимателно проучване на подробностите за градския пейзаж на Пиза, описан в неин роман, и фактът, че тя показва експертни познания за съвременната италианска политика. Въз основа на тази информация той заключава, че писателката е живяла в Пиза, но е напуснала до 1966 г. Сантагата идентифицира вероятния автор като неаполитанската професорка Марчела Мармо, която е учила в Пиза от 1964 до 1966 г. Това твърдение е отхвърлено както от Мармо, така и издателя.

През октомври 2016 г. разследващият репортер Клаудио Гати публикува статия, въз основа на проучване на финансови документи по сделки с недвижими имоти и плащания на авторски права, стигайки до заключението, че Анита Рая, преводачка от Рим, е истинският автор зад псевдонима Елена Феранте. Статията на Гати е критикувана от мнозина в литературния свят като нарушение на неприкосновеността на личния живот. Английската писателка Джанет Уинтърсън заявява пред пресата: „В дъното на това така наречено разследване на самоличността на Елена Феранте стои обсесивно възмущение от успеха на една писателка – жена – решила да напише, публикува и популяризира книгите си според собствените си условия.“

През септември 2017 г. екип от учени, компютърни специалисти, филолози и лингвисти от университета в Падуа анализира 150 романа, написани на италиански от 40 различни автори. Въз основа на анализа те заключават, че съпругът на Анита Рая, писателят и журналист Доменико Старноне, се крие зад псевдонима.

Няколко от романите на Елена Феранте са екранизирани. „Тягостна любов“ с режисьор Марио Мартоне, „Дни на самота“ с режисьор Роберто Фаенца. „Непознатата дъщеря“ става режисьорски дебют за Маги Джиленхал. В лентата участват Оливия Колман, Дакота Джонсън и Джеси Бъкли. HBO превръща неаполитанската поредица в мини сериал, а Netflix също създава драматичен сериал, базиран на „Измамният живот на възрастните“.

Книгите на енигматичната писателка в Озон

Изследователите на Елена Феранте разглеждат творбите ѝ като своеобразни автобиография. Освен романи, тя пише детски книги, разкази и документалистика. Всички книги на писателката, които са преведени на български, може да намерите в книжарницата на онлайн магазин Ozone.bg. В периодите на промоции те са на специални цени, така че пазаруването да бъде удоволствие, а четенето истинско пиршество за ценителите на добрата съвременна литература.

Виж повече