Западноевропейска литература - част 9 и 10: Ранен европейски модернизъм (1848–1914)

|

SKU: BKBKI001124

Изчерпан

Деветият том на мащабния литературно-критическия труд на проф. Симеон Хадижикосев„Западноевропейска литература“ събира в едно издание девета и десета част на поредицата и представя Ранния европейски модернизъм в периода от 1848 г. до 1914 г.

Виж повече за продукта

Поредица Западноевропейска литература

Пълно описание на продукта

Издателство „Сиела“ представя деветия том от мащабния литературно-критическия труд на видният български учен и литературовед проф. Симеон Хадижикосев „Западноевропейска литература“. Подзаглавието на настоящия том е „Ранен европейски модернизъм (1848 – 1914)” и събира в едно издание девета и десета част на поредицата. 

Основният въпрос, който разглежда професор Хаджикосев в настоящия том, е дефиницията за модернизма. В увода си към девета част той уточнява, че има два подхода към разглеждането му – културноисторическият поглед на западноевропейското литературознание и теологичното и агресивно партийно разглеждане на марксистите. Още повече трудности възникват, когато модернизмът в литературата се анализира в контекста на изобразителното изкуство и музиката, където той е по-ясно очертан.

В девета част Симеон Хаджикосев разглежда няколко бележити личности от литературния елит от края на ХIX век – поетите символисти Верлен, Рембо, Маларме; някои представители на френски натуралисти (Зола, Матерлинк, дьо Лил-Адан), както и иконата на английския естетизъм Оскар Уайлд.

В десета част литературоведът разисква значими литературни фигури от модернизма – Ницше, Д’Анунцио, Пшибишевски, Стриндберг, Ибсен и др. Авторът поставя въпроса за артдоминантата (превеса на дадено изкуство) в епохата на ранния модернизъм. Обръща се внимание на влиянието на музикалните колоси Вагнер и Верди, но и на факта, че универсалният език на музиката отстъпва пред изящните изкуства, които стават артдоминантата на ранния ХХ век. Разисква се също мястото на големите романи на модернизма – „Сага за Форсайтови”, „Одисей”, както и произведения от Вирджиния Улф, Д. Х. Лоурънс, Франц Кафка и Михаил Шолохов. Десета част завършва с любопитната личност на Алфред Жари, символистът автор на „Татко Юбю”.

Едно от достойнствата на тази обемиста поредица е българоцентричният поглед към процесите и явленията в западноевропейската литература и култура. В изследването се правят многобройни паралели с българската литература и култура.

Подходът на Симеон Хаджикосев към историята на западноевропейската литература е интердисциплинарен. Освен чисто литературоведските анализи той съдържа елементи на психобиографизъм, културологически, социологически и антропологически подходи. На страниците на неговата история се споменават и многобройни исторически личности, говори се за архитектура, живопис и музика, има интерес дори към история на модата.
В студиите, посветени на отделни автори, са посочени и анализирани почти всички български писания за тях, заслужаващи внимание. Десетки са портретите за автори, които само са били споменавани бегло у нас. При всички случаи изследователят се е старал да поднесе съвременна визия за разглежданите писатели, като не е криел надеждата си, че тези литературни портрети могат да предизвикат появата на преводи на редица творби на български език или преиздаването на отдавна изчерпани преводи.

Многотомникът „Западноевропейска литература“ е може би най-обширното литератоуроведско и културоведско изследване на български език. Изключително помагало за студенти и ученици, на учители, а и на всички ония, които проявяват интерес към западноевропейската литература.

 

През първата половина на 2013 г. и първата половина на 2014 г. работих над деветия и десетия том на моята „Западноевропейска литература“, обединени от обща хронологическа рамка и тематично единство, маркирани в подзаглавието „Ранен европейски модернизъм (1848 –1914)“.

Непредвидени обстоятелства попречиха деветият том да бъде издаден през 2014 г. В края на същата година се реши двата тома да бъдат издадени в един по-обемист, за да станат по-скоро достояние на читателите. По такъв начин настоящият девети том се изравни по размери с втория, в който е представена литературата на барока, класицизма и Просвещението.

Може би е излишно да напомням, че този обемист том е предназначен както за студенти, университетски преподаватели и учители, така и за всички ония, за които проблематиката на европейската литература представлява интерес. Иска ми се да вярвам, че очакванията ми към този том няма да се окажат напразни.

Симеон Хаджикосев

В томът е разгледано творчеството на писателите: 

  • ШАРЛ БОДЛЕР 
  • ПОЛ ВЕРЛЕН 
  • АРТЮР РЕМБО 
  • СТЕФАН МАЛАРМЕ 
  • ЖОРИС-КАРЛ ЮИСМАНС 
  • ЕМИЛ ЗОЛА 
  • МОРИС МЕТЕРЛИНК 
  • ВИЛИЕ ДЬО ЛИЛ-АДАН 
  • ОСКАР УАЙЛД 
  • ФРИДРИХ НИЦШЕ 
  • ГАБРИЕЛЕ Д’АНУНЦИО 
  • СТАНИСЛАВ ПШИБИШЕВСКИ 
  • ХЕНРИК ИБСЕН 
  • АУГУСТ СТРИНДБЕРГ 
  • ГЕРХАРТ ХАУПТМАН 
  • ХЕРМАН ЗУДЕРМАН 
  • ФРАНК ВЕДЕКИНД 
  • АЛФРЕД ЖАРИ
 
 

♦  ♦  ♦

Проф. Симеон Хаджикосев е дългогодишен преподавател в СУ “Св. Климент Охридски”, автор на повече от 30 книги, на стотици статии, есета, рецензии в литературния и периодичния печат. Изследовател на западноевропейската литература и съвременната българска литература. Познавач на провансалските трубадури и тяхното творчество, чете на над 30 езика. Автор на на повече от 30 книги, стотици есета, статии, рецензии. Основният му труд е многотомната Западноевропейска литература. Пише мемоарна тетралогия, събрана в книгите Записки на конформиста (2005) и Записки на вътрешния емигрант (2006).

Всички характеристики

Категории Книжарница
Топ издателства
Сиела
Автор Симеон Хаджикосев
Издателство Сиела
Година 2016
Издание Мека корица
Брой страници 900
Вид продукт Изследвания, Учебници
Жанрове Културология, Литературознание
Език Български
Тегло 0.975 kg
Баркод 9789542820949
ISBN 9789542820949
Поредица Западноевропейска литература
Размер на опаковката 22.5 x 5.5 x 15.5 cm
Каталожен номер Ciela
 

Ревюта

Добави ревю
Бъди първият написал ревю Този продукт няма ревюта
Имаш мнение за този продукт? Добави ревю
Най-популярни в същата категория
Изпрати ни запитване:
Лизингов калкулатор
Задължителни условия за кандидатстване за кредит:
  • Навършени 18 години
  • Трудов договор c пo-виcoĸ oт минимaлния дoxoд
  • Минимална сума за кандидатстване към ПБ Лични Финанси е 50.00лв с ДДС
  • Минимална сума за кандидатстване към UniCredit е 150.00лв с ДДС
  • Минимална сума за кандидатстване към банка ДСК е 150.00лв с ДДС
  • Виж тук подробна информация за стоков кредит
Легенда:

ГЛП - Годишен лихвен процент или още ефективен лихвен процент е цената, която кредитополучателят заплаща за използването на определена парична сума (капитал) за период от 1 година.

ГПР - Годишен процент на разходите е показател, изразяващ реалната цена на кредита, включваща всички дължими лихви, такси и комисионни от кредитодателя, представен като процент от сумата на кредита за период от 1 година.