Дизайн: диалог и монолог. Факти, методи, прогнози

|

SKU: BKBKA000136

Изчерпан

Тази книга е посветена на темата за диалога между зрител и творец, между дизайнер и потребител, между предмет и консуматор, между критик и обект между творба и възприемател, между обект и обект...
В нейния център стои базовата разлика между монологичен и диалогичен дизайн.
Виж повече за продукта

Пълно описание на продукта

Тази книга е посветена на темата за диалога между зрител и творец, между дизайнер и потребител, между предмет и консуматор, между критик и обект между творба и възприемател, между обект и обект...
Книгата се интересува от различните видове диалози в дизайна и изкуството, но в нейния център стои базовата разлика между монологичен и диалогичен дизайн.

Монологичният дизайн има диктаторски характер и изключва диалога с потребителя. За този тип дизайнерски практики емоциите и желанията на потребителя са маловажни. Те просто се стремят да натрапят своя възглед за функция, за форма и за тълкуване, без да се съобразяват с потребителските желания. В света на монологичния дизайн потребителят няма права; той е аматьор и не разбира какво е добро за него. Диалогът е изключен. На потребителите просто им се казва какво и как да консумират, какво да харесват, как да се обличат и как да живеят. Това е тоталитарен тип отношение към изкуството, където се диктува на твореца какво може и трябва да изобразява, какъв дизайн му е разрешен, какви карикатури да рисува и за какви дори да не си помисля. Заради рисуване на карикатури например Райко Алексиев е убит в дните на комунистически терор в София веднага след 9 септември 1944 г. Заради карикатури през 2015 г. в Париж художниците от "Шарли ебдо" бяха убити от други терористи. Тоталитарният монологичен модел, дори украсен с теологични орнаменти, проговаря на езика на насилието.

Тази книга осветява именно разликата между двата подхода - между диалога и монолога със зрителя и консуматора на изкуство, като ясно отграничава плуралистичния, многолик, свободен, либерален дизайн от тоталитарния, ограничен, назидателен дизайн. На последователна критика е подложена доктрината за функционализма в дизайна, наследена от годините на комунистическия режим в България, която и днес заплашва целостта на дизайн културата на българските творци и артисти. Основният патос на книгата е именно в опита да се лекува тази рана в тялото на българската дизайн култура - с мехлема на фактите, методите, интерпретациите и прогнозите. 

Всички характеристики

Размер на продукта 16 x 22 x 3.5 cm
Баркод 9789545358593
ISBN 9789545358593
Размер на опаковката 16 x 22 x 3.5 cm
Тегло 0.82 kg
 

Ревюта

Добави ревю
Бъди първият написал ревю Този продукт няма ревюта
Имаш мнение за този продукт? Добави ревю
Изпрати ни запитване:
Лизингов калкулатор
Задължителни условия за кандидатстване за кредит:
  • Навършени 18 години
  • Трудов договор c пo-виcoĸ oт минимaлния дoxoд
  • Минимална сума за кандидатстване към ПБ Лични Финанси е 50.00лв с ДДС
  • Минимална сума за кандидатстване към UniCredit е 150.00лв с ДДС
  • Минимална сума за кандидатстване към банка ДСК е 150.00лв с ДДС
  • Виж тук подробна информация за стоков кредит
Легенда:

ГЛП - Годишен лихвен процент или още ефективен лихвен процент е цената, която кредитополучателят заплаща за използването на определена парична сума (капитал) за период от 1 година.

ГПР - Годишен процент на разходите е показател, изразяващ реалната цена на кредита, включваща всички дължими лихви, такси и комисионни от кредитодателя, представен като процент от сумата на кредита за период от 1 година.