Игри на домино

Филтри
Подреди по:
Покажи по:
Филтри
Подреди по:
Покажи по:

Домино

Търсиш забавна семейна занимателна игра? А имаш ли домино? Класиката никога не омръзва.

От древните китайци до днес

Първите сведения за игра на домино идват от китайски документи от 13-14-ти век. Запазени са древни плочки от слонова кост, от злато и други благородни метали. Играта е забавлявала китайски императори и благородници. В Европа тя е пренесена през 18-ти век и първа с нея се запознава Италия, а от там навлиза в Австрия, Германия, Франция и Англия.

Интересно е, че днешното китайско домино е по-продълговато от познатото на Стария континент. В Русия пък са разпространени различни варианти на играта: козел, магаре, телефон, генерал и др.

Какви са правилата

Според правилата на най-разпространения вид домино се играе с правоъгълни парчета, разделени на две полета, на всяко от които има определен брой точки. Разновидностите се различават както по броя плочки, така и по максималния брой на изобразените на тях точки (между 6 и 18). Размерът им е фиксиран само при спортните комплекти (13х28х56 мм). Любителските модели обаче се различават както по големината, така и по формата. Единственото задължително е на двете полета да има две отделни фигури, изображения, конфигурации от точки и т.н.

Участниците в играта на домино могат да са от двама до четирима души. В началото на всеки се раздават по седем или пет плочки (седем, ако играчите са двама, пет – ако са четирима или трима). Всеки скрива какво е получил от другите.

Първият участник поставя една плочка с точките нагоре и всеки следващ трябва да долепи до една от свободните ѝ страни плочка със същия брой точки. Ако няма такава в своите раздадени, взима от купчината. Ако и на новата взета няма подходящия брой, играчът тегли отново, докато получи подходяща, която да постави. Ако купчината е свършила, играчът пропуска реда си. Целта е участниците да останат без плочки и печели този, който го постигне пръв. Ако плочките не са завършили, но никой няма подходяща за поставяне, печели този, който има най-малък сбор от точки на плочката си.

За кого е подходящо

Класическото домино е интересно както за деца, така и за възрастни. То развива фината моторика, а също мисълта и логиката. За успешния изход е нужен не само късмет, но и стратегия. Важно е да мислиш как да затрудниш противника и да го поставиш пред ход, който ще го затрудни, за да се наложи да тегли нови плочки.

Много хора практикуват и интересна разновидност на доминото, подходяща и за един играч, при която парченцата се подреждат вертикално на тънката си страна, на малко разстояние едно от друго. Така, когато подредбата е готова, се бута последното парче и то, едно по едно, бута всяко следващо.

Какви видове домино ще откриете в раздела

  • класическо – с дървени парченца и максимален брой на точките на страна – до 6. Обикновено се продава с дървена продълговата кутия с издърпващ се настрани капак;
  • с триъгълни плочици – може да се подрежда не на две, а на три страни. За да се пести място, точките са заместени с цифри;
  • гигантско – детско, в голям пластмасов буркан са събрани 4 комплекта домино в 4 цвята;
  • с картинки – отново детски вариант, който е подходящ за игра и от хлапета, които не могат да броят, нито да познават числата. При тези видове вместо числа, в половинките са изобразени животни, анимационни герои, динозаври и др.

Защо да поръчаш от Ozone.bg

Когато ти е нужно забавление за свободното време или търсиш интересен подарък, Ozone.bg винаги има правилното предложение. При това – на изгодни цени! На страниците на нашия онлайн магазин и книжарница те очаква разнообразие от настолни игри за деца и възрастни. Моделите са с високо качество и перфектна изработка. Можеш да се възползваш и от бърза и безплатна доставка.

Нека забавата да започне сега!

Виж повече