Табла за деца и възрастни

Филтри
Подреди по:
Покажи по:
Филтри
Подреди по:
Покажи по:

Табла

Археологически разкопки в Иран свидетелстват, че табла се е играла преди повече от пет хиляди години. Защо тази класическа игра продължава да е сред най-популярните настолни забавления и до днес? Как се играе и как да се сдобиеш с качествен комплект?

Какви са правилата на таблата

Тя е игра за двама. За нея са нужни специална дъска, два зара и пулове. Пуловете се преместват в зависимост от резултата след хвърлянето на заровете. Макар роля за успеха да има и късметът, таблата е и стратегическа игра, в която играчите трябва да преценяват ходовете си и тези на противника. Нужно е мислене в перспектива. Таблата е обект на интерес и от страна на онлайн платформите и са разработени такива, на които може да се играе онлайн. Незаменима обаче остава традиционната табла срещу реален противник. Правилата варират при различните видове, но основните принципи са общи:

  • Стартира се, като пуловете са подредени по зададен начин. Целта на всеки от играчите е да придвижи и извади своите от игра, преди това да е направил опонентът му;
  • Движението трябва да премине през цялото поле от 24 позиции. Траекторията, която описва, е подобна на подкова;
  • Позиции от 1 до 6 се водят собствено поле;
  • Мести се в зависимост от резултата от двата зара. По избор на играча, това може да се направи с един и същи пул или с два различни за всяко от числата;
  • Може да се премества два пъти при резултат от заровете две различни числа (например 5 и 3) или четири пъти, когато те сочат чифт (например 4:4);
  • При местенето може пулът да премине през заети полета, но крайното, до което ще стигне, трябва да е свободно;
  • Ако всички пулове са събрани на последното поле, те могат да се извадят от дъската. Който го направи първи, печели 2 точки.

Какви разновидности има

У нас са популярни 4 вида игра на табла:

Обикновена

Известна още като „права“, тази разновидност започва с подреждане на всички пулчета на конкретни позиции: 5 бр. на шеста позиция, 3 – на осма, 5 – на тринадесета и 2 – на двадесет и четвърта. Стартира се от 24-та. Възможно е местене върху конкретна позиция, ако тя е празна, ако на нея е поставен собствен пул или има само един на противника. Ако има противников, то този който е на ход, може да го „удари“.

Челеби е разновидност на обикновената, с тази разлика, че чифтовете се доиграват. Играят се във възходящ ред.

Гюлбара

Тук на старта всички пулове се слагат на 24-та позиция. Ако има един на дадена позиция, той не може да се извади, така че е лесно да се блокират ходовете на опонента.

Тапа

В началото се поставят по два пула на 24-ти сектор. Единичните не могат да се удрят, но могат да се затапват с противникови, което им пречи да правят ходове.

За всеки от видовете табла се прилагат различни тактики и стратегии.

Какви видове табла ще откриеш в Ozone.bg

На онлайн каталога на Ozone.bg винаги можеш да разчиташ за настолни забавления с топ качество. В раздела „Табла“ те очакват комплекти с дървени кутии от бук, орех и други видове дървесина. Атрактивните декорации по вътрешната и външната страна на кутиите на различните модели ги правят отлична възможност за подарък.

Имаш избор между модели в различни цветове. Практични са и кутиите, които съдържат табла плюс други настолни игри (шах, не се сърди човече, лудо).

През цялата година нашият онлайн магазин предлага изгодни промоции и възможности за покупки на достъпни цени. Следи акциите ни и се възползвай от атрактивните възможности.

С Ozone.bg винаги си струва!

Виж повече